Kişisel

Midway

25 Nisan 2015

midway

Çevre ile ilgili konulara özen gösterdiğimi biliyorsunuzdur.

Yaklaşık iki yıl önce Google Maps’te Pasifik Okyanusu’nun ortasında kalan küçük adalara merak edip bakmıştım. İnsanların varlığından bile haberdar olmadığı, çok az kişinin ayak bastığı bu adalar son 15-20 yıldır plastik atıklarla savaş mücadelesi veriyor.

Ekran Resmi 2015-04-24 02.21.16Google Maps’te street view özelliğini kullanarak sahilinde tur atabildiğim adaların birinde (Lisianski Island) dikkatimi çeken ilk şey, yerde duran rengarenk plastik parçalardı. Dünyanın bir ucunda olmasına rağmen adaları bile etkileyen bir çevre kirliliğine sahibiz, bu durumla gurur duyuyor olmalıyız. Plastik atıkların çoğunlukla Japonya’dan ve Çin’den geliyormuş. Çin hadi neyse de Japonya’ya ne oluyor?

Yukarıdaki manzarayı görmek istiyorsanız şu linke tıklaman yeterli.

Geçen yıl internette gezerken Chris Jordan adında bir fotoğrafçının Midway isimli foto albümüne rastladım. Pasifik Okyanusu’nun tam ortasında bulunan Midway Adası‘nda karşılaştığı trajik bir durumu bu albümde gözler önüne sermiş. Çalışmasında, yiyecek bulmak için deniz üzerinde gezen albatrosların, canlı yiyecekler yerine plastik parçaları yediklerini ve bu yüzden öldüklerini belirtmiş. Çevreye atılan çöplerin binlerce kilometre uzaklıktaki canlıları bile etkilemesi gerçekten de trajik bir durum. İnsanların beyinlerine yer edinen “yere sakız atmayın, hayvanlar yem zannedip yiyorlar sonra da ölüyorlar” muhabbet var ya, işte bu durumun ciddiyetini kanıtlayan bir olay bu.

Chris Jordan, Midway ile ilgili küçük bir video hazırlamış.

Albümdeki fotoğrafları tek tek görmenizi istediğim için aşağıya slide şeklinde ekledim.

Yapılan o kadar uyarıların dikkate alınmaması ve ortaya çıkan sonuç, ileride geçmişe duyacağımız özlemin nedenini oluşturacak.

İlgili Diğer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yaz