Dizayn

Parlayan Bisiklet Yolu

14 Kasım 2014

2Hollandalı artist ve tasarımcı Daan Roosegaarde Avrupa’da otoyollar/yollar için geliştirdiği ışıklı projelerle tanınıyor. Son olarak Van Gogh – Roosegaarde adını verdiği ışıklı bisiklet yolu projesiyle adını bu kez tüm dünyaya duyurdu. Fosforlu maddeler ve güneş ışığı ile şarj olan LED ışıklar kullanarak yapılan bu bisiklet yolunda Hollandalılar akşam karanlığında bile rahatlıkla bisiklet sürebilmekte.

Bilindiği gibi Hollanda bisikletleriyle ünlü bir ülke ve Amsterdam şehrinde yaklaşık 1.000.000 adet bisiklet olduğu varsayılıyor. Amsterdam belediyesine göre yaklaşık 490.000 insan bisikletle günde toplam 2 milyondan fazla kilometre yol katediyor. Şehirde 400 km bisiklet yolu var ve her yıl yaklaşık 54.000 adet bisiklet çalınıyor/kayboluyor. Bunların 12.000 ile 15.000’i kanallardan toplanıyor. Bütün bunlara rağmen şehirde şu zamana kadar toplamda sadece 18 kişi bisiklet trafiği yüzünden hayatını kaybetmiş.

Birkaç kilometre uzunluğundaki bisiklet yolu Neunen şehrinde bulunuyor ve bu şehri özel kılan şeylerden en önemlisi ressam Van Gogh’un burada doğup büyümüş olması. Zaten tasarımcı Daan’ın da binlerce ışıldayan parçaları bu şekilde yapmasındaki en önemli etken Gogh’un Stary Night tablosu.

8 6 5 4 3 1

First glowing Van Gogh-Roosegaarde bicycle path in the world from Studio Roosegaarde on Vimeo.

İlgili Diğer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yaz