Kişisel

Portakal Çiçeği Karnavalı

4 Nisan 2015

KarnavalNisan ayının Adana için büyük bir önemi var. Sokaklarındaki turunç çiçeklerinin, bahçelerdeki portakal çiçeklerinin açma vakti, martın son haftası, nisanın başlangıcıdır. Aslında bir nevi yazın habercisidir çünkü kışlık elbiselerin bir kenara bırakıldığı, kısa kollu giyisilerin kullanılmaya başlandığı aydır Adana’dakiler için.

Son üç yıldır Nisan ayındaki bu güzelliği resmileştirmek için yapılan Portakal Çiçeği Festivali’ne katılıyorum. Geçen sene büyük bir kalabalığı sokaklarda görünce “Adana’da bu kadar kişiyi hiç bir arada görmedim” demiştim.

1 Nisan’dan itibaren başlayan Portakal Çiçeği Karnavalı’na katılım çok fazla. Haftaiçine gelmesine rağmen o kadar insanın akşam düzenlenen konserde buluşması, üstüne bastıra bastıra belirttiğim, “Adana’nın eğlenceye ihtiyacı var” cümlesini sonuna kadar destekliyor. Neredeyse bütün büyük etkinliklerin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirde yapılması, Adana’daki insanların maddi imkanlarının olmaması veya zaman bulamamalarından dolayı gidememesi, şehirde büyük bir eğlence açlığıne neden oluyor. Son birkaç yıldır düzenlenen bu karnaval az da olsa insanların eğlence ihtiyaçlarını karşılıyor. Çok iyi bir etkinlik olmamasına rağmen (her şeyi kolay kolay beğenmeyen biri olarak) insanlardaki karnaval isteği, bu etkinliği yeteri kadar başarılı gösteriyor. Umarım ileride PÇK daha iyi etkinliklere sahip olur ve alternatifleri de çoğalır.

Portakal Çiçeği Karnavalı ülkemizde düzenlenen tek sokak karnavalı. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un fikirleriyle ortaya konulmuş bir karnavaldır. Ülke yönetimi tarafından unutulan şehrimiz için üzerine düştüğü bu karnavaldan dolayı aslında bir teşekkürü hakediyor. Tabi bunu ne amaçla yaptığını kendisinden başkası bilemez fakat şehre kattığı yarardan dolayı bu övgüyü hakediyor.

Şimdi karnaval ile ilgili bazı küçük bilgiler:

  • Karnavalda 188 etkinlik bulunuyor.
  • Resmi açılış olan korteje 2013’de 15.000 kişi katıldı. Bu sene ise bu rakamın 50.000’i geçeceği düşünülüyor.
  • Geçtiğimiz senelerde yapılan karnavallarda etkinlik günü sayısı 3’tü fakat bu sene ilginin yoğun olacağı düşüncesiyle etkinlik günü sayısı 10’a çıkarıldı.
  • Karnaval için 1 milyondan az bir bütçe ayrıldı. Yapılan haberlerin reklam değeri 30 milyon TL değerinde.

Karnaval programını şu linkten edinebilirsiniz.

Kortej

Yukarıdaki kortej fotoğrafına bakınca şu şarkıyı hatırlıyorum. (I Write Sins Not Tragedies – Panic! At The Disco)

Bugün (Cumartesi günü) yapılacak olan resmi korteji izlemeye gidiyorum. Gelişmeleri yazının altına yazacağım. Karnavala katılan herkese iyi eğlenceler!

İlgili Diğer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yaz