Müzik

Sparks Albümü

19 Ekim 2014

Processed with VSCOcam with t1 presetImogen Heap’ı, The O.C dizisinin ikinci sezonundaki final parçası ile tanımıştım. Parçanın ismi “Hide & Seek”. Sanırım o parça sayesinde kariyerinin pik noktasını yaptı. 2006’da iki kez Grammy’e aday gösterildi ve üçüncü albümü olan Ellipse Amerikan müzik listelerinde en üst sıralara yükseldi. Hatta albüm yılın en iyi tasarlanmış albümü ödülünü aldı.

Imogen’in, diğer adıyla Immi’nin, dördüncü albümü bir öncekine göre biraz daha ilginç oldu. Imogen, dördüncü albümüne başlamadan önce hayranlarından kendilerine ilginç gelen tek düze sesleri (kapı gıcırtısı, tahta sesi, zil sesi, duyu aç kapa sesi vb.) kendisine göndermesini istedi. Yaklaşık 900 adet farklı sesler edinen Imogen, bunları yeni albümünde arka planda birleştirip çalmak için kullandı. Ona göre yeni albümün konseptinin şöyle olması gerekiyordu. Her üç ayda ikişer hafta tek bir parça üzerinde durulacak ve hazırlanılan parça hemen videosu ile yayımlanacaktı. Böylece bütün albüm 3 yıl içinde bitecekti.

Imogen’in tamamladığı ilk parçanın ismi #heapsong1 oldu. Daha sonra Lifeline olarak değiştirildi. Parça, imogenheap.com’dan, iTunes ve Amazon gibi online satış mağazalarından indirilmeye başlandı.

Birkaç ay sonra Imogen, deadmau5 ile bir çalışmasının olacağını Twitter’dan hayranlarına duyurdu. Birlikte yapacakları parçanın ismi ise “Telemiscommunications” olacaktı ve bu parça deadmau5’un yeni albümünde yer alacaktı.

Eylül ayında Someone’s Calling adında bir telefon zil sesi yayınladı. Yavaş yavaş her hazırladığı parçayı solo olarak yayınlamaya başladı.

Son olarak Imogen, dördüncü albümünde 12 parçanın olacağına karar verdi. Albümün ismi de Sparks olarak kararlaştırıldı. 18 Ağustos 2014’de de tüm bir albüm olarak hayranlarıyla paylaşıldı.

 1. Lifeline – heapsong1
 2. Propeller Seeds – heapsong2
 3. Neglected Space – heapsong3
 4. Minds Without Fear – heapsong4
 5. Xizi She Knows – heapsong5
 6. You Know Where to Find Me – heapsong6
 7. Telemiscommunications – heapsong7
 8. The Listening Chair – heapsong8
 9. Entanglement – heapsong9
 10. Cycle Song & Climb to Sakteng – heapsong10
 11. Me the Machine – heapsong11
 12. Run-Time – heapsong12

Şarkı sözleri hakkında şunu söylüyordu:

Most of the time, the lyrics are kind of like my secret messages to my friends or my boyfriend or my mum or my dad. I would never tell them that these songs are about them or which specific lyric is about somebody. Often, when I sit down to write a lyric, it is in the heat of the moment, and something has just happened.

Çoğu zaman, şarkı sözleri arkadaşlarım, sevgilim ya da annem babam için olan gizli mesajlarım gibiler. Hiçbir zaman bu şarkıların onlar hakkında olduklarını ya da şarkı sözlerinin bir başkası için olduğunu söylemedim. Genelde, şarkı sözü yazmak için oturduğumda, her şey birden oluveriyor, ve sadece gerçekleşiyordu.


Geleyim kendi eleştirilerime. Albüm en az diğer albümler kadar başarılı fakat Ellipse, Sparks’a göre biraz daha derli toplu. Sparks’da duygu karmaşası içindeymiş gibi hissettiriyor. Aynı şarkı içerisinde sert duygularla ilerlerken birden yumuşayabiliyor, sonra tekrar sert duygularını yansıtabiliyor.

Favori parçam: Entanglement

İlgili Diğer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yaz