Filmler & Diziler

American Horror Story

25 Aralık 2014

American_Horror_Story.svg5 Ekim 2011’de başlayan American Horror Story, korku ve gerilim dizileri listesinde en üst sıralarda yer alıyor. Uzun bir süre yayımlanan dizi fragmanları sayesinde insanlar “acaba fragmandaki kadar korkunç mu?” şeklinde düşüneme başladı. Amerikan Tv kanalı olan FX’de yayımlanmaya başlanan AHS (American Horror Story)‘nin yapımcıları Ryan Murphy (Nip/Tuck’ın yapımcısı) ve Brad Falchuk (Ryan’la Nip/Tuck’da birlikte çalışmıştı).

Dizi her sezonunda farklı konuları işlemekte. İlk sezon günümüzde geçmektedir ve restore edilmiş bir eve taşınan bir ailenin yaşadıklarını anlatmaktadır. Evin eski sakinlerinin hayaletlerinin olduğundan haberleri yoktur ve zamanla onlarla yaşamaya başlamışlardır. İkinci sezon, 60’lı yıllardaki bir akıl hastanesinde yaşanan olayları anlatmaktadır. Doktorlar ve rahibeler, bu akıl hastanesindeki hastaları sözde iyileştirmeye çalışmaktadır. Hatta akıl sağlığı yerinde olan insanları bile akıl hastası yapmışlardır. Üçüncü sezonunda, New Orleans’ta yaşayan cadılar yer almaktadır. Enstütü gibi görünen bir konakta 5 cadı ve bir kahya bulunmaktadır. Olaylar, bu cadıların ve “supreme” dedikleri bir cadının etrafında yaşanmaktadır. Dördüncü sezonda, bir sirkte çalışan, bedensel anormalliklere sahip insanların başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Bu son sezona daha yeni başladığım için şimdilik fazla bir şey yazmıyorum.

Sezonlara biraz daha detaylı bir şekilde bakalım.

1. Sezon

American Horror Story Murder House Season 1 - WallpaperAmerican Horror Story: Murder House: Aldatma ile ilgilidir. 2011 yılında, Harmon ailesi, psikiyatrist olan Ben (Dylan Mcdermott)‘in bir ilişkisi olmasından ve eşi Vivien (Connie Britton)‘in düşük yapmasından dolayı kızları Violet (Taissa Farmiga) ile birlikte Boston’dan Los Angeles’a taşınırlar. Büyük bir ev arayışına girerler ve uzun arayışların sonunda istedikleri gibi büyük bir evi ucuza bulurlar. Ev restore edilmiştir. Farkına varamadıkları bazı küçük olaylardan sonra evin eski sahibi olan Langdon’lar ile karşılaşırlar. Vivien, düşürdüğü bebeğini her daim düşünürken, eşi Ben de hem Vivien’in bu durumunu, hem de onu aldatması durumunu yatıştırmaya çalışmaktadır. Evin eski bir hizmetçisi vardır ve ilizyonlar gören Ben’i yavaştan  etkilemektedir. Violet de depresyondadır ve bir ruh olan evin eski sahiplerinin oğlu olan Tate ile vakit geçirir.

2. Sezon

american-horror-story-asylum-american-horror-story-32431051-1600-1200American Horror Story: Asylum: Hikaye 60’lı yıllarda geçmektedir ve bir akıl hastanesinde bulunan doktorlar, rahibeler ve hastaların yaşantıları ile ilgilidir. Hastane, ya da tesis, aslında tedavi amaçlıdır fakat işin gerçek boyutu bunun tam tersini işaret etmektedir. Rahibelerin başı olan Jude (Jessica Lange), onun bir altındaki Rahibe Mary (Lily Rabe) ile tesisin kurucusu olan – aynı zamanda bir rahip olan –  Monsenyör Timothy (Joseph Fiennes) bu hastaneyi yönetmektedir. Ayrıca sadist ve kendini bilime adayan eski Nazi doktoru Arthur (James Cromwell) de burada görev yapmaktadır. Hastaneye sonradan gelen psikiyatrist Dr. Oliver (Zachary Quinto) da manyak çıkmıştır ve hikayeyi daha da sürükleyici yapar.

3. Sezon

american_horror_story_coven_01_by_alexandreholz-d6p89biAmerican Horror Story: Coven: New Orleans’da yaşayan 5 cadıyı konu almaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bir evi, cadı okulu olarak devam ettiren Cordelia Foxx (Sarah Paulson), müdüre rolündedir. Cadıların insanlar tarafından öldürülmekte ve cadı avcıları tarafından da avlanmaktadır. Cordelia’nın görevi de, bu cadıların güvenliğini sağlamaktır. Cadılar meclisinin yücesi (surpreme) olan Fiona Goode (Jessica Lange) da kendinden sonra gelecek olan yeni surpreme’yi öldürmek istemektedir. Olay, bu cadıların ve onlarla yüzyıllardır kanlı bıçaklı olan voodoo büyücülerinin etrafında yaşanmaktadır. Bir önceki sezona göre daha az korku ve gerilim vardır. Hatta “AHS’den böyle bir bölüm beklemezdim” diyenler de çoğunlukta.

4. Sezon

F2937696American Horror Story: Freak Show: Halk tarafından ucube olarak adlandırılan, bedensel anormalliklere sahip insanlara yapılan ayrımcılıkla ilgilidir. Hikaye 1952 yılında Jupiter adı verilen Florida’nın bir şehrinde geçmektedir. Elsa Mars (Jessica Lange) tarafından yönetilen Freak Show isimli sirk, halkın gözünde bir eğlence mekanıdır. Fakat Elsa’ya göre sirk, kendisinin “monster” diye adlandırdığı insanları bir araya toplayabileceği bir evdir. Sezonun ilk bölümünde, Bette ve Dot Tattler (Sarah Paulson) adında yapışık bir ikiz yer almaktadır. Bu yapışık ikizler, hastanede özel bir bölümde tutulmaktadır. İki başlı bir ejderha gibi görünün bu ikizlerin haberini duyan Elsa, hastaneye gider, onları oradan kaçırır ve kendi sirkine dahil eder. Amacı, Bette’i ve Dot’u kullanarak ülke geneline ün salmaktır. Bu yüzden ikizleri kurtuluş çaresi olarak görmektedir. Sirkteki Jimmy (Evan Peters) adındaki bir genç, insanların kendisine ucube denmesini sevmez ve normal bir insan olmayı hayal eder. Jimmy’nin sakallı annesi Ethel (Kathy Bates) de o sirktedir ve Elsa’nın yardımcısıdır. Ethel’in eski kocası Dell (Michael Chiklis) ve onun üç göğüslü karısı Desiree (Angela Bassett) uzun bir yoldan gelip sirke katılırlar. Günler geçtikçe anormalliklere sahip olan bu sirk çalışanları, kendileriyle alay eden insanlara işkence yapmaya başlar. Sirkteki gösterilerin haberleri etrafa iyice yayılır ve onları izlemek için Jupiter’e, onlar gibi olan insanlar akın eder.

Dizinin 5. sezonu 13 bölüme sahip olacak ve galası Ekim 2015’de gerçekleşecek. Her birbirinden farklı hikayelerle karşımıza çıkan Ryan ve Brad, bakalım bu sezon hangi hikayeyi anlatacaklar.

İlgili Diğer Yazılar

2 Yorum

  • Reply Elif 25 Aralık 2014 at 03:38

    Diziyi ben de senin gibi uzun zamandır izliyorum. Son iki sezon batırmış durumdalar. Freakshowun önceki kalitesini yakalayacağını düşünüyordum ama yanılmışım. Umarım bir sonraki sezon iyi olur. Bu arada blogunu çok sevdim 🙂 Takipteyim 🙂

    • Reply Caner 2 Ocak 2015 at 23:17

      Teşekkür ettim Elif 😀 Son sezonda AHS, fiziksel açıdan normal bir bedene sahip olmayan insanlara karşı yapılan haksızlığı gözler önüne seriyor. Bu yönden bakarsak son sezon gayet iyi. Beşinci sezondan yine kanlı bir hikaye bekliyorum. Umarım ikinci sezon kadar kaliteli bir sezon çıkarırlar önümüze.

    Cevap Yaz