Müzik

The Away Days

4 Mart 2015

10495813_748721878519718_5314651956847754288_oYaklaşık 1 yıl önce ismini duyduğum fakat şarkılarını indirip dinleyemediğim grup. Bu haftaya nasipmiş satın alıp indirmek. Grubun ismini @cizenbayan (Elif Tanverdi)’den duymuştum. Çok sevdiği bir grup olarak bahsediyordu fakat daha sonradan öğrendim grubun arka planında yer aldığını.

The Away Days 2012’de İstanbul’dan çıkan bir dream pop grubu. Grupta Oğuz Can Özen (vokal, gitar), Sezer Koç (gitar, bass gitar), Haktan İlhan (gitar), Orkun Atik (org) ve Ulaş Ozbiçer (bateri) bulunuyor. İşin ilginç kısmı, gruptaki kişilerin en büyüğü 89’lu, en küçüğü 93’lü (Bunu duyunca epey bi şaşırdım doğrusu).

Peki Away Days ne anlama geliyor? İngiltere’de bir futbol takımının karşı takımın sahasında maç oynadığı gün, o takımın taraftarları tarafından Awayday olarak adlandırılıyor. Bir nevi “deplasmandayız” günü. Grup da muhtemelen kendini ülkelerinde deplasmanda hissediyor çünkü yaptığı müzik tarzının Türkiye’deki tarzlarla yakından alakası yok.

İlk albümlerini 2012 yılında How Did It All Start olarak yayınladılar. Bir sonraki yılda Galaxies adlı bir müzik videosu yayınladılar ve SXSW’e katıldılar. SXSW’de Türkiye’den bir grup bulmanız çok zor – ki bu da grubun bir başarısı olarak görülüyor. İsimlerini duyurduktan sonra İngiltere’de The Great Escape festivaline katıldılar. Genelde İngiltere’deki festivallere konserlere katılıyorlar, sonuçta dream pop dalgasının çıkış yeri UK.

2014’de Paris ve Your Colour adında iki single çıkardılar.

The Guardian, Vice, Clash, Spin gibi dergi ve gazetelerde olumlu eleştiriler alan grubun tarzı hakkında bir çok söylentiler var. Herkes bu konuda ayrı bir telden çalıyor. Genelde indie olarak konuşuluyor.

Disko Kralı’na çıkıp Dressing Room‘u çalmışlar. O zamana kadar Babylon ve Peyote’de sahne almışlar. Daha 6 aylık bir grupken Babylon’da sahneye çıkmak gerçekten gurur verici bir durum (SXSW’de ilk roundda kabul edilmek de ayrı bir gurur verici durum).

Sevdikleri gruplar Two Door Cinema Club, The Maccabees, Wild Beats, The VaccinesArctic Monkeys, The StrokesLocal Natives.

Biraz son EP’leri olan This’den bahsedeyim. Albümde bir tanesi akustik olmak üzere toplamda 4 parçası var. Çıkış parçası Best Rebellious. Albümü iTunes’den (sadece 3.5 liraya) satın alabilirsiniz: This – EP.


Yukarıdaki soundcloud listesinde EP’nin 2 parçası ve bir akustiği bulunuyor. EP’de ayrıca Sleep Well parçası da bulunmakta. Bana göre Best Rebellious albümün en güzel parçası.

Best Rebellious’dan sonra Sleep Well’e de klip çekmişler. Aslında bu parçada takıldığım nokta şu: Neden vokalin sesini duyamıyorum? Yani ses epey bir derinden geliyor ve şarkının sözlerini anlamakta biraz sıkıntı yaşıyorum. Genel olarak bakarsak, bu parça da tutulur.

Yaptıkları parçalar olsun, müzik tarzı olsun, “Ama bu ingiliççe” olsun her şeyiyle Türkiye standartlarının üstünde bir grup. Gerçi Türkiye’de indie tarzında böyle müzikler sunan bir grup yoktur, orası ayrı. Şöyle havadan geniş çerçeveyle baktığımda pop – arabesk ağırlıklı parçalar çalan bir ülkede iyi bir indie (bana göre dream pop) grubun çıkması epey bir sevindirici. Umarım The Away Days gibi başka grupları da dinleme şansımız olur.

İlgili Diğer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yaz