Kişisel

Mars-One Projesi

26 Şubat 2015

Ekran Resmi 2015-02-26 04.04.02.pngMars-One, Mars’ta yaşayabilecek insan kolonileri oluşturabilmek için Hollandalı bir girişimci tarafından yönetilen projedir. 2012 yılında duyurulan projeye dünya genelinde 200.000’den fazla insan başvuru yapmış. Tabi bu gönderilmesi planlanan ilk 4 kişilik grup için. Binlerce kişinin arasında şuan kala kala 660 kişi kalmış. Git gide daha da azalacak olan bu sayının sonunda 100 kişi koloni grubu içinde yer alacak. Keşif olarak gönderilecek  4 kişi de Mars’a gidebilmek (ve geri dönememek) için eğitim görecek.

Haberi ilk duyduğumda “Vay bee, sonunda Mars’a da insan gönderiyorlar” dedim. Biraz araştırdıktan sonra aslında projenin biraz havada kaldığını öğrendim. Sonuçta projenin sahibi NASA değil, Hollandalı bir özel kuruluş. Koskoca NASA’nın bile 18 yıllık Mars projesinin toplam maliyeti 100 milyar dolar. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda bütün masrafları tek bir kuruluşun (onlarca kuruluş bir araya gelse bile) karşılayabilmesi çok zor. Sonuçta bu iş fon meselesi. Gerekli fon yaratıldığında Neptün’e bile insan gönderilebilir.

Projenin takvimi bazı nedenlerden dolayı değişmiş. Normalde Nisan 2013’de gönüllülerin seçimi yapılması planlanıyormuş fakat bu tarih Haziran 2015’e ertelenmiş. Plana göre her 2 yılda bir koloninin birkaç üyesi Mars’a gönderilecek ve 2033 yılına kadar 20 kişi Mars’ta yaşıyor olacak.

Planlanan Programı
  • 2020 yılında insansız bir araç gönderilecek ve bu araç Mars kolonisi için uygun bir yer belirleyecek. Aynı zamanda Mars kolonilerinin iletişimi için bir uydu da Mars yörüngesine yerleştirilecek.
  • 2022 yılında 2 yaşam desteği ünitesi ve 2 destek ünitesi gönderilecek.
  • 2024 yılında ilk Mars keşif grubu Dünya’dan göçecek.
 • 2025 yılında gönderilen keşif grubu Mars’a iniş yapacak.
Gönüllülerin Seçimi
  • Gönüllülerin seçimi için dünya genelinde bir duyuru yapıldı. Mars-One projesine katılım için adaylardan 22 Nisan 2013  ile  31 Ağustos 2013’e kadar başvuru yapmaları istendi. Başvuru formunda adaylardan genel bilgiler, ön mektup, özgeçmiş ve bir video göndermeleri istendi.
  • 200.000’in üzerinde başvuru alındı ve ilk turda aralarından  sadece 1058 kişi (107 farklı ülkeden) seçildi. Seçilenlerin %55’i erkek, %45’i bayandı.
  • İkinci turun sonunda 660 kişi kaldı. Bunların 159’u yükseklisans ve 347’si lisans düzeyinde; 29’u doktor ve geri kalanı da iyi derecede eğitimli.
 • Üçüncü turun sonunda 100 kişi kaldı. Bunların 39’u Amerikalı, 31’i Avrupalı, 19’u Asyalı, 7’si Afrikalı ve geri kalanı da okyanus aşırı ülkelerde yaşayan insanlar.

İşin bir de televizyon kısmı var. Mars’a gönderilecek ve tekrar dönmeyecek 4 kişi için hazırlanan bir reality show da yapılacak. Şovdan kazanılacak paranın da projeye fon olarak sağlanması planlanıyor.

Yukarıdaki bilgilere ve okuduğum kritiklere göre projenin gerçekleşmesi bir hayli zor. NASA’nın Mars’taki radyasyon oranının insanlar için ölümcül seviyede olduğunu söylemesine rağmen bir kuruluşun çıkıp biz bunu yapacağız demesi bana pek inandırıcı gelmiyor. Eninde sonunda “yeterli fonu sağlayamadığımız için projeyi iptal etmek zorunda kaldık” diyecekler ve insanların önümüzdeki yirmi yıl için Mars’ta yaşam hayalleri suya düşecek.

Sonradan eklenen bir bilgi: Çinli People’s Daily gazetesine göre bu bir aldatmacaymış. Röportaj için projenin sahibi olan şirketin ofisine bir grup muhabir gitmiş ve Mars-One ile ilgili herhangi bir logo görmediklerini söylemişler. Zaten şirketin ofisi de kiralıkmış :/ Ayrıca projenin başındaki kişi olan Bas Lansdorp’un ve arkadaşlarının birkaç masanın bulunduğu bir ofiste çalıştıklarını görmüşler. (Başvuru yapabilmek için insanlardan – ülkelere göre – 5 ile 50 dolar arasında başvuru ücreti aldılar. 200.000 kişiyi göz önünde bulundurunca elde edilen rakam epey bir yüksek)

İlgili Diğer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yaz