Dizayn, Kişisel

Who Made My Clothes?

1 Mayıs 2015

Who Made My ClothesKar amacı gütmeyen Fashion Revolution adındaki bir topluluk, insanlara giydikleri ya da satın almak istedikleri kıyafetlerin hangi şartlarda üretildiğini farketmelerini sağlayan bir proje geliştirdi. Berlin’in en işlek caddelerinden bir tanesine, üzerinde “Sadece 2 Euro’ya tshirt” yazan bir otomat yerleştirildi. Otomatlarda tshirt alındığı yerler pek nadirdir. Merakla ne olup bittiğini anlamak isteyen insanlar otomatın yanına gelip giydikleri beden bilgilerini girdikten sonra karşısına çıkan görüntüleri şaşkınlıkla izlediler.

Video 24 Nisan’da yayınlandı, yani Fashion Revolution Day’de. FR Günü 60’a yakın ülke tarafından ilk defa geçen sene kutlanmış.

Bu günün ne gibi bir özelliği var?

24 Nisan 2013 tarihinde, Bangladeş’te, en ünlü Amerikan giyim markalarını üreten bir firmanın binasının çökmesi nedeniyle 1000’den fazla kişi hayatını kaybetti. Yapılan araştırmalardan sonra binadaki işçilerin uygun olmayan şartlar altında çalıştırıldığı öğrenildi. Çoğu çocuk işçi olan ve düşük ücret alan işçilerin olduğu firma, uzun bir süre boyunca konuşuldu fakat daha sonra da unutuldu. 24 Nisan gününde, bir günlüğüne de olsa insanların kendi kıyafetlerinin hangi şartlar altında yapıldığını sorgulaması sağlandı.

“Noone should die for fashion”

Fashion Revolution grubunun internet sitesini, Facebook sayfasını ve Twitter adresini bu linklerden bulabilir, Twitter’daki #FasRev ve #whomademyclothes hashtag’lerini de takip edebilirsiniz.

İlgili Diğer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yaz