Dizayn

Norveç’in Bisiklet Asansörü

6 Aralık 2014

10Bisiklet, tüm dünyaca kabul gören, en sağlıklı ve en ucuz olan bir ulaşım aracı. Avrupa’da kaldığım süre içerisinde Avrupalıların bisiklete olan ilgilerini yakından gördüm. Başta Hollanda olmak üzere bir çok ülkede bisiklet temel ulaşım araçlarından birisi olarak kabul edilmiş. Ülkemizde ise sadece çocuklar için bir eğlence aracı olarak düşünülüyor.

Avrupa’da kuzeye gidildikçe bisiklet kullanma oranı artıyor. Tabi bu oranı Amsterdam bozuyor fakat durum genel olarak böyle. Örneğin Norveç’te ve İsveç’te hemen hemen her yaşta insan bisiklet kullanıyor ve bisiklet sürmekten zevk alıyor. Hatta küçük çocuğu olan anneler bile çocuklarını arka tekerleklerin üstlerine monte ettikleri pusetlere koyup öyle bisiklet sürüyorlar. Avrupa’da bisikletle kaza yapma ihtimali ülkemizde bir yayanın karşıdan karşıya geçerken kaza yapma ihtimalinden hayli hayli düşük olduğu için anneler gönül rahatlığıyla çocuklarıyla bisiklete binebiliyorlar.

Norveç’in ilginç uygulamalara imza attığını biliyoruz. Bu uygulamalardan bir tanesi Oslo’nun kuzeyinde bulunan Trondheim (Viking Krallığı’nın doğduğu yer olarak biliniyor) şehrinde yapılmış. Şehirde bisiklet kullanmak biraz sabır isteyen bir iş. Çünkü şehrin birçok bölümünde yokuş bulunuyor. İnmek kolay da çıkmak zor diyen bisikletlilerin imdadına Trampe adındaki bir bisiklet asansörü yetişiyor. Normalde bu asansör yeni değil. 1993’te prototipi hazırlanmış ve bir müddet kullanılmış, 2012 yılına kadar kullanılmış. 2013 yılında da Skirail adlı bir şirket sayesinde daha yeni bir versiyonu olan CycloCable yapılmış. 130 metre uzunluğunda olan asansör, 200.000’den fazla kez kullanılmış. Hatta insanların o kadar çok ilgisini çekmiş ki bölgedeki en çok turist çeken bir yer haline gelmiş.

resimCycloCable’yi kullanmak için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yok. Sağ ayak bekleme pedalının üzerine koyuluyor ve start düğmesine basılıyor.

İlgili Diğer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yaz