Dizayn

PET Art

13 Nisan 2015

OLYMPUS DIGITAL CAMERASahildeki çevre kirliliğini konu alan küçük bir albümüm olduğunu bilenler biliyordur. Albümde en çok bahsettiğim şey, doğa tarafından 1000 yılda çözülebilen plastiklerin çevreye atılmaması gerektiğiydi. National Geographic’in belirttiğine göre dünyada yılda 300 milyondan fazla plastik üretiliyor. Bir plastiğin bin yılda çözündüğünü düşününce her yıl üretilen bu kadar plastiğin çevreye etkisini herkesin düşünmesi gerek. Bunun önüne geçebilmek için ya atılan bütün plastikler geri dönüşüm ile tekrar kullanıma sunulacak, ya da ürünler plastik yerine cam, nişasta gibi çevreye zarar vermeyen hammaddelerden yapılacak.

Yukarıda çevre kirliliğiyle ilgili o kadar cümle kurmuşum fakat bu yazıda bahsetmek istediğim asıl konu, plastiklerin kullanılarak en azından gözümüze hitap eden sanat eserlerine dönüştürülmesi.

Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan Veronika Richterova isimli bir sanatçı, soda ve mineral su şişelerini ısıtıp eğerek onları çiçeklere, kaktüslere, kurbağalara hatta timsahlara bile benzetmiş. Bir yıldan fazla sürede, Veronika binlerce şişeyi doğadaki hayvanlara ve çiçeklere benzetmeye çalışmış. Yaptığı bu çalışma PET Art kategorisinde bulunuyor.

PET MuseumVeronika ayrıca PET ART Museum ismini verdiği sanat galerisinde dünyanın dört bir yanından topladığı plastik şişeleri hayranlarına tanıtıyor. Koleksiyonda 76 ülkeden 3000’den fazla ürün bulunuyor.

Veronika’nın işleyerek doğadaki canlılara benzetmek istediği bazı plastikler şunlar:

Pet - 9Pet - 2Pet - 3Pet - 4Pet - 1Pet - 7Pet - 6Pet - 5Pet - 8

Veronika’nın yaptığı diğer eserleri görmek için şu linke tıklamanız yeterli.

İlgili Diğer Yazılar

3 Yorum

  • Reply duvar paneli 5 Mayıs 2015 at 12:35

    hayal güçleri gerçekten müthiş … 🙂

  • Reply saç maşası 2 Haziran 2015 at 08:29

    bunlar harika dostum 🙂

  • Reply loreal 23 Haziran 2015 at 09:12

    Fantastik 🙂

  • Cevap Yaz