Kişisel

#SYFF Bisiklet Sürüşü

16 Kasım 2015

Sürdürülebilir yaşam için organize edilen Bisikletçiler Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Sürüşü (SYFF) etkinliğini son bir haftadır takip etmekteydim. Dün, bugüne hazırlık olsun, antrenman olsun diye 15-16 km bisiklet sürdüm. Ertesi gün, yani bugün, normal günlere nazaran erken kalktım ve yapılması gereken işlerimi hallettim. Saat 12 civarı hazırlıklarımı tamamladım ve yola çıktım. Nasıl bir grupla karşılacağımı bilmiyordum. ABİT’in (Adana Bisiklet Topluluğu) orada olacağını biliyordum ve çok kalabalık olmayacağı düşüncesindeydim.

Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinden Atatürk Parkı’na gittim. Parkın etrafında biraz dolaştıktan sonra anca görebildim grubu. Beklediğim gibiydi, sayıları azdı. Atatürk Anıtı’nın önüne geldiğimde ise gördüğüm grubun sadece buz dağının görünen yüzü olduğunu anladım ve kalabalık olan gruba yakınlaşmaya çalıştım. Birbirini tanıyan insanların yine birbiriyle konuşmaya çalışması, yeni gelenlerle ilgilenmeme durumunu burada yaşadım diyebilirim. Daha sıcak bir ortam beklerdim ama beklediğim gibi olmadı. Bir iki kişiyle konuşmaya çalıştım ama pek oralı olmadılar 🙂 Avucumu yalamış gibi hissettim 🙂 Normaldi, çünkü bu bir tanışma toplantısı değildi. Her neyse.

Processed with VSCOcam with t1 preset

Parkta toplanan grubun az bir kısmı. Sonradan gelenleri de içine kattığımızda fotoğrafta görünen grubun dört belki de beş katı büyüklükte bir kalabalık vardı. Saat 13:00 gibi, tam vaktinde oradaydım ve etraftaki insanların birbirleriyle olan konuşmalarını dinliyordum. Gençler, yaşça büyükler, kadınlar, çocuklar… Hemen hemen her yaştan kesim kapmış bisikletini gelmiş parka. Saat 13:20 gibi bir abimiz orada bulunma amacımızı megafondan güzelce anlattı. 13:30’ta da yavaş yavaş turumuza başladık. Rotayı aşağıdaki resimde görebilirsin.

Ekran Resmi 2015-11-15 23.08.22

RunKeeper uygulamasını daha önce Şehirde Bisikletli yazımda anlatmıştım. Resimde kilometrelere bakınca rotanın sırasıyla neler olduğunu görebiliyoruz.

Rotamızı yine de yazalım: Ziyapaşa Bulvarı – Sular – Gazipaşa Bulvarı – Baraj Caddesi – Barajyolu – İller Bankası – Turgut Özal Bulvarı – Kenan Evren Bulvarı – Adnan Kahveci Bulvarı – Barajyolu – Baraj Caddesi – Mustafa Kemal Paşa Bulvarı – Atatürk Caddesi – Atatürk Parkı.

Onlarca insanın bir araya gelip hep beraber aynı yolda pedal çevirmesi kadar güzel bir olay yokmuş. Sanırım etkinlik için belediyeden ve trafik şube müdürlüğünden izin alınmış. Yetkililer de bu harekete sıcak bakmış olmalılar ki bir kaç tane de polis memuru eşlik etmesi için görevlendirmişler. Ayrıca rotanın üzerindeki hemen hemen her kavşakta kaza önleme amaçlı trafik polisleri görevlendirilmiş.

Sol şerite geçmemek koşuluyla yolumuza devam ettik. Kaldırımlardaki, araçlardaki, otobüslerdeki, kafelerdeki insanlar bize bakıp bisiklet kelimesinin geçtiği cümleler kuruyor gibiydiler. Pedallara asıla asıla devam ederken “keşke yanımda tanıdık biri daha olsaydı, daha zevkli olurdu” dedim. Herkes birbirini tanıyormuş gibi giderken, sohbet ederken ve güvenli bir şekilde şakalaşırken ben bazen en arkada, bazen konuşan insanların yanı başında gidiyordum. Beni de Alsanıza Aranıza psikolojisi oluşmuş üzerimde.

Toplamda 15.33 km yol gitmişiz.

Ekran Resmi 2015-11-15 22.21.46

Yolda giderken “umarım kazasız belasız bir tur atar geliriz ve herkes bir oh çeker” dedim içimden. Tabi onca insanın arka arkaya gittiği bir bisiklet etkinliğinde kaza kaçınılmaz. Allah’tan sadece iki tane kaza yaşandı. Birinde Kenan Evren Bulvarı’ndan Adnan Kahveci Bulvarı’na dönerken, ışıklarda bir arkadaş sanırım ön frene bastı ve öne doğru düştü. Yavaşladık ama bize durmamamız gerektiği söylenince yola devam ettik. Diğer kaza da Barajyolu’nda oldu. Bayan arkadaşlardan bir tanesi tak diye yere düştü, göremedim tabi arkamdaydı. Ucuz atlatmıştık. Ciddi bir sorun yoktu.

Processed with VSCOcam with f2 preset

Son durak olan Atatürk Parkı’na geldik. Adana yazısının önünde biraz dinlendikten sonra toplu bir şekilde fotoğraf çekildik ve ABİT’ten bir abimiz geldiğimiz için çok teşekkür etti.

Etkinlik Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali‘ni desteklemek amaçlıydı fakat festivalde tam olarak ne yaptıklarını bilmiyordum. Tura başlamadan önce dağıtılan broşürlerden almamıştım. Fotoğraf çeken kişilerden bir tanesine sordum ve sağolsun gerekli bir çok bilgiyi iki dakkada ayaküstü anlattı. Festival 8 yıldır yapılıyormuş ve bu yıl 20 farklı şehirde aynı günlerde gerçekleşiyormuş. SYFF’de her sene yüzlerce film arasından yaratıcı çözümler içeren belgeseller izleyicilerine ücretsiz olarak sunuluyor. Bize de gitmek düşüyor. (Etkinliğin Adana’daki ayağı ilgili bilgileri şu linkte bulabilirsin)

Grupta tanıştığım bir arkadaşla gölün kıyısından süre süre Duygu Kafe’ye vardık. Tabi bacaklar felç. 50 kişiyle yaptığımız tur yorucu değildi ama eve giderken arkadaşla yaptığımız yolculuk, bacaklarımın ağrımasına neden oldu. Ama bütün bu ağrıya rağmen “iyi ki gitmişim” diyorum.

Etkinlikte emeği geçen kişilere teşekkür ediyorum.

İlgili Diğer Yazılar

Yorum Yok

Cevap Yaz